Ph Nedir? Asidik - Alkali İlişkisi - Alkali İyonize Su Ph Değerleri
Ph Nedir? Asidik – Alkali İlişkisi – Alkali İyonize Su Ph Değerleri

pH Nedir?

pH = hidrojen potansiyeli, bir çözeltideki asidiklik ve alkalilik yoğunluğunu gösteren ölçüm birimidir. 0’dan 14’e kadar olan bir skalada ölçülür. Sağlıklı bir vücut için uygun ve dengede bir pH değeri son derece önemlidir.
Örneğin bir maddenin pH değeri 7 den 8 e çıkmış ise eski durumuna göre 10 kat daha fazla alkali olmuştur ve aksine pH değeri 7 den 6 ya düşmüş ise 10 kat daha fazla asidik olmuştur.
Bir örnek verelim: pH değeri 2.5 olan kola, nötr karakterli pH değeri 7 olan suya göre 50.000 kez daha fazla asidik olup, 1 bardak koladan fosforik asit nedeniyle oluşan asiditeyi nötrleştirmek için pH 7 olan 32 bardak nötr su gerekir.
Normal değeri olan 7.365 olan kanımızın 7 ye düşmesi, birdenbire 4 kat daha asidik olarak kendi kendini zehirlemesi anlamına gelir, bu önemli neden vücudun alarma geçerek otomatik olarak asiditeyi onarmak ve tekrar eski sağlıklı pH değerine getirmek için ilave bir gayret göstermesini gerektirir.
Buradan çıkarmamız gerekli olan sonuç; vücudumuzun herhangi bir zamanda vücudumuza giren yiyecek, içecek ile stres ve kirlenme vb. gibi bir çok nedenden etkilenebileceğidir. Vücudumuzun bağışıklık sistemini korumalı, sağlıklı beslenmeli, egzersiz yapmalı, alkali İyonize karakterde su içmeli ve mutlu olmalıyız.
pH’ın yararları nelerdir?
Kanın pH derecesini sağlıklı tutmak için ( 7.35-7.45 arasında) bedenimiz çeşitli yöntemlere başvurur. Bazı mantar türleri ise vücutta düşük pH derecesinde ürerler. Egzama ve sedef hastalığı gibi iltihaplı hastalıklar da asitli ortamları sever. Habis kanser hücreleri de anaerobik yani oksijensiz ortamlarda türer. Asit ortamını dengelemek için yaşantımıza %75 oranında alkali oluşturan sağlıklı su ve yiyecekleri sokmak gerekir. Bu sayede kişiler daha kolay sakinleşmekte, duygusal iniş ve çıkışlarını dengeleyebilmektedir. Ayrıca, vücuttaki ağrıları ve diğer sağlık sorunlarını en aza indirmek ve vücudun kendini iyileştirebileceği ortamlar yaratabilmek için alkali oluşturan sağlıklı su ve yiyecekler kullanılmalıdır.
Kısaca pH‘ı özetlersek;
Bir sıvının asidikliği veya alkaliliği pH olarak ölçülür.
pH hidrojen iyonlarının (atomlarının) ölçümüdür.
Sıvının içinde fazla miktarda H+ (hidrojen iyonu) varsa sıvı daha asidiktir.
Sıvının içinde daha fazla OH- (hidroksil iyonu) varsa sıvı daha alkalidir.
Elektriksel bir görüş olarak, alkalilik ve asidiklik hidrojen iyonlarının pozitif veya negatif olarak taşıdıkları elektriksel enerji yüküne bağlıdır.
Vücuttaki tüm kimyasal süreçler atomların elektriksel yüklerinin karşılıklı olarak birbirine uygun olması durumunda başlar ve tamamlanır.

Antioksidan Nedir? Alkali Su İyonizeri ve Antioksidan
Antioksidan Nedir? Alkali Su İyonizeri ve Antioksidan

Antioksidan Oksijen, bu gün yaşamımızın her anında bizimle olan  güneş ışını ,cep telefonu radyosyonu ,televizyon,bilgisayar,sigara,eksoz gazı v.b benzer yüzlerce   bir kaynağın zararlı etkilerini azaltabilen maddedir.

Yaşamak için olmaz ise olmaz Soluduğumuz oksijen; bazı durumlarda serbest radikaller denilen, hücrelere zarar verebilen, kanser ve kalp-damar hastalıklarına neden olan toksik (zehirli) ögeler oluşturur.

Yaşamın sağlıklı bir şekilde sürmesi için bu maddelerle savaşılması gerekir. İşte Antioksidanlar vücuttaki oksidasyonu önleyerek, serbest radikallerin oluşumunu engeller veya zararlı etkilerini azaltır.

Vücut, kendi bünyesinde ürettiği bazı enzimlerle bu savaşı kazanmaya çalışır. Superoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve bazı lipit peroksitler bunların en önemlileridir.

Ancak, bu enzimler belirli bir yaştan sonra yeterli olmamaya başlar. İşte bu noktada, birçok besinin bileşiminde yer alan ve özellik gösteren vitamin ve mineraller yeterince alınmalıdır. Alkali su iyonizerleri vücuda antioksidan almanın en kolay, basit ve hızlı yöntemidir. Alkali su iyonizerleri çok  yüksek miktarda orp değeri ile oksidasyonu engelleyerek  vücuda son derece yardımcı olur.

Hidrasyon Nedir? Alkali Su İyonizeri ve Hidrasyon
Hidrasyon Nedir? Alkali Su İyonizeri ve Hidrasyon

Hidrasyon kısaca su moleküllerinin içerisinde çözünen maddenin moleküllerini sarması durumudur.  Vücudunuzun 2/3 si sudur ve vücudun su kaybı birçok ana sağlık problemine neden olur. Vücuttaki su kaybının bazı etkileri şunlardır:

Düşük enerji, migren, tip-II diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kabızlık, bel ve sırt ağrıları, artrit, kilo alma…

Bu nedenle, vücudun su ihtiyacını doğru şekilde karşılamak iyi bir sağlık ve zindelik için kritik öneme sahiptir. Alkali Su iyonizeri suyunuzu önce filtreler ve ardından iyonize ederek suyun moleküler kümesini indirger.

Sonuç; lezzetli ve yumuşak içimli alkali sudur. İndirgenmiş moleküler kümesi nedeniyle diğer su çeşitlerine göre hücrelerin içine 10 katına kadar fazla su girişi (hidrasyon) sağlar.

Vücutta biriken toksinlerden arınarak, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için düzenli olarak alkali iyonize su içilmesi gerekir.Hidrasyon bebekler için de çok önemlidir. Bebeklerinin neden ağladıklarını anlayamayan ebeveynler bebeğin önce acıktığını değil susadığını düşünmeliler. Çünkü bebekler yetişkinlere oranla sıcak havalarda, ateşleri varken ya da ishal olduklarında veya kustuklarında daha hızlıca dehidrasyona uğrarlar.

Orp Nedir? Alkali İyonizer ve Orp Değerleri
Orp Nedir? Alkali İyonizer ve Orp Değerleri

ORP nedir ve Alkali Su İyonizerinin ORP Etkisi

ORP, Oxidation Reduction Potential tanımının baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Anlamı; oksidasyon indirgeme potansiyelidir. Bir çözeltinin oksitlendirme veya indirgeme gücünü milivolt (mV) değeri olarak belirleyici bir ölçümdür.Redoks potansiyeli olarakta adlandırılır.

 

ORP ölçümü suyun kalitesini belirler. Ölçüm sonucu pozitif bir değer çıkmışsa bu suyun oksidasyon yani paslandırma ve bozucu/çürütücü etkilerinin olduğunu, negatif bir değer çıkmışsa bu suyun paslanmayı engelleyici özellikte yani antioksidan güce sahip olduğunu gösterir.

Oksidasyona iki atom arasındaki elektronların değişimi yol açar. Bu süreçte bir elektron kaybeden atoma oksitlenmiş (yükseltgenmiş), bir elektron kazanmış diğer atoma ise indirgenmiş denir. Bir demir parçası üzeride oluşmuş pas, rengi kahverengiye dönüşen bir elma dilimi günlük yaşantımızda sıklıkla görebileceğimiz basit bir iki oksitlenme örneğidir. Bu durumun vücudumuz içinde olması ise birçok değişik hastalığa neden olur.

 

ALKALİ SU İYONİZERİNİN ORP ETKİLERİ

ORP sistemimiz, vücut hücrelerini daha sağlıklı yapan ve deri hücrelerini yenileyen indirgeyici su üretir.

İndirgeyici suyumuz vücuttaki aktif oksijeninin giderilmesine ve yaşlanmanın, kanserin, diyabetin ve diğer hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Bizim su sistemimiz birçok mineral çeşidini besler, bu nedenle de sadece enzim etkilerini aktif hale getirmekle kalmaz aynı zamanda vücuttaki özdengeyide korur.

Altıgen yapılı su hücrelere kolaylıkla girer, vücudunuzdaki hücrelerinin her bir köşesini temizler, bu nedenle sizi dış çevreye karşı korur.

Detoks Nedir? Alkali İyonizer ve Detoks
Detoks Nedir? Alkali İyonizer ve Detoks

Detoks toksinlerden arınmak demektir. Insan bedensel, ruhsal ve zihinsel olarak çevresi ile sürekli alışveriş halindedir. Soluduğumuz havadan, yediğimiz, içtiğimiz besinlerden, dokunduğumuz, karşılaştığımız maddelerden, elektromanyetik alanlardan, tedavi amaçlı kullandığımız ilaçlardan, hastalıklardan korunmak amaçlı yaptırdığımız aşılardan, serumlardan hergün binlerce çeşit zararlı madde ve enerji ile karşılaşırız.

Insan bedeni dışardan istemeden aldığımız ya da yaşam için gerekli olduğu için yediğimiz, içtiğimiz kullandığımız maddeleri sindirirken ortaya çıkan pek çok zararlı maddeyi temizleyecek mekanizmalara sahiptir.Bir madde, atılabilecek ya da temizlenebilecek miktardan fazla birikmesi halinde ölüme ya da ağır hastalığa sebep olabilir.

Alkali  İyonize Su, Vücutta biriken asidik Atıkları nötralize ederek doğal detoks etkisi yaratır.

Aşırı stres ve sağlıksız beslenme nedeniyle vücutta hızla biriken asidik atıklar; obezite, diyabet, kemik erimesi, böbrek rahatsızlıkları, kabızlık, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi kronik pek çok rahatsızlığın genç yaşlarda ortaya çıkmasına neden oluyor. Her gün düzenli olarak içilecek 4-5 bardak alkali iyonize su ile bu zararlı toksinlerden arınıp etkili bir detoks uygulamak mümkün.

Dengesiz ve asidik beslenme, aşırı stres, yeteri kadar su tüketilmemesi ve egzersiz yapmama gibi nedenlere bağlı olarak vücutta biriken asidik atıklar, pek çok dejeneratif rahatsızlığa neden oluyor.

Serbest Radikal ve Antioksidan ve İyonizer
Serbest Radikal ve Antioksidan ve İyonizer

Vücudumuzda kanser ve kalp gibi hastalıklar için bir savaş veriyoruz. Kontrol edilmesi gereken düşmanlardan biri de serbest radikaller. Serbest radikaller somatik hücrelere ve bağışıklık sistemine saldıran moleküllerdir. Antioksidanlar da bu serbest radikallerin etkilerini nötralize eden, kanser, kalp hastalıkları ve erken yaşlanmaya neden olacabilecek zincir reaksiyonlarını engelleyen moleküllerdir.

Oksidasyona neden olan serbest radikaller temel olarak oksijen kaynaklı metabolitler, (süperoksit anyonları O2-, hidrojen peroksit H2O2, hidroksil radikali OH0) hipoklorik asit, kloraminmler, azot dioksit, ozon ve lipit peroksitlerdir. Bunlar organizmalar tarafından hücre içinde mitokandriyal solunum zincirinde, ya da hücre dışında, özellikle de fagositler tarafından oluşturulur.

Serbest radikal oluşumuna sigara, hebisit ve pestisitler, çözücüler, petrokimya ürünleri, ilaçlar, güneş ışınları, X-ışınları, hatta yiyeceklerde bulunana bazı bileşikler neden our. Hatta ve hatta egzesizler de oksijen kullanımındaki artışla beraber serbest radikal oluşumuna neden olur.